logo-bala

ورود/عضویت

اهمیت شخم زمستانه + فیلم

اهمیت شخم زدن زمستانه

در این مقاله خوشه طلا قصد داریم در مورد اهمیت شخم زمستانه صحبت کنیم. قبلا در مقاله آماده سازی زمین قبل نشا در رابطه با زمان شخم زمین صحبت کرده ایم.

اما اهمیت شخم زمستانه چیست و چرا باید انجام شود؟

اهمیت شخم زمستانه

۱- آفت ساقه‌خوار که مهمترین آفت گیاه برنج هست. زمستان را بصورت لارو کامل در ساقه‌ها و بقایای بجامانده از کشت قبلی در مزارع و همچنین ساقه علفهای هرز حاشیه مزارع برنج سپری میکند.
لذا شخم و شیار و آب‌ تخت مزارع در زمستان همراه با جمع‌آوری و سوزاندن علفهای هرز حاشیه مزارع، موجب از بین رفتن جمعیت آفتمی شود. بویژه در صورت اقدام جمعی در منطقه موجب کاهش شدید جمعیت این آفت در فصل زراعی بعد و به تبع آن کاهش مصرف سموم، کاهش هزینه تولید و البته تولید محصول سالم خواهد شد.

۲- از دیگر مزایای شخم و شیار زمستانه از بین رفتن بذور بسیاری از علفهای هرز و کاهش تراکم آن داخل مزارع در کشت بعد می‌باشد.

۳- به زیر خاک رفتن و پوسیدن کاه و کلش موجب بهبود کیفیت خاک شالیزاری و به تبع آن کاهش مصرف کود و افزایش تولید در کشت بعد خواهد شد.

۴- دیگر از مزایای شخم و شیار و آب‌تخت زمستانه در اراضی شالیزاری، افزایش میزان بهره‌وری! از نزولات جوی و روان‌آبها در فصل زمستان بوده و به ذخیره بهینه آب در مخازن زیرزمینی کمک شایانی خواهد کرد.

اگر سوالی در این خصوص دارید با کارشناسان خوشه طلا در ارتباط باشید.

امتیاز شما به این مطلب
5/5

فهرست مطالب

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *